Sular Şehrimize Ulaştı ve Kanalizasyon Suları Şehri Bastı

Photo of author

Maalesef Brezilya’daki sel felaketi yaşadığım Rio Grande do Sul şehrine de ulaştı. Sahil kesimlerindeki binaları su bastı, bizim bölgede de kanalizasyonlar taştı ve her tarafı kanalizasyon suları kapladı. Sizlere elimden geldiğince görüntü çekmeye çalıştım.

Brezilya’nın güneyindeki benim de yaşadığım Rio Grande do Sul eyaletinde 2 haftayı aşkın süre etkili olan yağışların yol açtığı sellerde, can ve mal kaybı çok fazla oldu.

Eyalete bağlı Sivil Savunmadan yapılan açıklamada, ölenlerin sayısının 200’e, kayıpların sayısının 100’e yakın olduğu belirtildi.

Selden etkilenen kişi sayısının 2 milyon 300 bini aştığı kaydedilen açıklamada, 83 bine yakın kişinin de felaket bölgelerinden kurtarıldığı aktarıldı.

“Felaket durumu” ilan edilmişti

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, yaptığı açıklamada, “Son derece olağanüstü bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır.” ifadesini kullanmıştı.

Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne “felaket durumu” ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini söylemişti.

Felaketin etkilediği alanları 3 kez ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, bölgeyi yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade etmişti.

Yorum yapın